Koli

4.00       See Reviews (5)
Katarzyna Zalewska
Katarzyna Zalewska
Autorka, Travelbay

Koli National Park is located in eastern Finland on the western shore of Lake Pielinem. The whole area is covered with forested hills, and the heart of the park is the Ukko-Koli hill (345 m above sea level). From this place you will see a beautiful view of the Pielinem lake and the surrounding area. In summer, around 80 kilometers of marked hiking trails await tourists, and in winter Koli is transformed into a winter resort. You have 50 kilometers of ski slopes at your disposal.

koli

Koli, Finland - © Brate

If you prefer more challenging hiking trails, take the Herajärven Kierros route, which takes you through wooded hills with beautiful views. On the way, you will have to cross the river, securing yourself with the help of an outstretched rope with special handles. Elsewhere, you'll be on a self-service raft ride . Take a 5-kilometer walk along the Kasken Kierros trail to learn more about the farming method in Finland . Experimental farms are being built here that use the old methods of cutting and burning forests for cultivation or pasture. You can visit most of the farms for free. You will surely like Pirunkirkko, the devil's temple , creating an unusual stone labyrinth. You visit it by squeezing between the rocks. Don't forget to bring a flashlight, it will definitely come in handy. Legend has it that at the end of the 33-meter cave, the devil has his place of worship.

Who is Koli National Park for?

If you like raw nature and hiking, you will like Koli. It will be a perfect place for rest and family holidays.

Gallery

  • Koli
  • Koli
  • Koli
  • Koli
  • Koli
  • Koli
  • Koli
  • Koli
  • Koli
  • Koli
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Brate

Recommended accomodations

Here are the accommodations that we can recommend with a clear conscience. We only recommend hotels that we have visited ourselves.
Guesthouse Koli Freetime
Excellent
285 Reviews
8.9
Brate

Guesthouse Koli Freetime

Guesthouse Koli Freetime to cudowne miejsce z miejscem na grilla, sauną i okolicznymi jeziorami. Kuchnia i pokój były bardzo czyste, a gospodarze super mili. Pomogli nam w wyborze restauracji i tras trekkingowych. Polecam to miejsce osobom, które chcą uciec od miasta i spędzić miło czas na łonie natury.

Kolin Kaskilinna
Excellent
12 Reviews
9
Brate

Kolin Kaskilinna

Kolin Kaskilinna to świetna miejscówka. Dla gości dostępna jest sauna i w pełni wyposażona kuchnia. Nasz apartament był przestronne, a łóżka super wygodne. Na zewnątrz na trasie było dużo miejsc do siedzenia, więc można było się zrelaksować po długich trekkingach. No i obsługa była przemiła!

Holiday Home Kissankello
Enjoyable
0
0
Brate

Holiday Home Kissankello

Holiday Home Kissankello to fajna miejscówka dla grupy przyjaciół. Domek jest przestronny, więc na spokojnie zmieści się z 5-6 osób. Do tego dostępna jest sauna. Właściciel wytłumaczył nam jak ją rozpalić, więc codziennie wieczorem korzystaliśmy z jej uroków. W okolicy znajduje się jezioro i coś w rodzaju kajaka, więc atrakcji nie brakuje.

Holiday Home Hiisiranta b3
Fantastic
3 Reviews
8.5
Brate

Holiday Home Hiisiranta b3

Holiday Home Hiisiranta b3 położone jest przy ładnym stawie. Na miejscu dostępne są rakiety do badmintona i siatkówki, a także łódź. W okolicy są świetne tereny do biegania. No i plus za grille, balkon i to, że psy mogliśmy zabrać za sobą. Naprawdę jest to wyjątkowe miejsce, które bardzo polecam.

Holiday Home Ahola
Enjoyable
0
0
Brate

Holiday Home Ahola

Holiday Home Ahola na pewno jeszcze wrócimy. Domek był bardzo czysty, wręcz lśniący. Do tego był bardzo dobrze wyposażony, niczego nam nie brakowało w kuchni i łazience. Cieszę się, że w większości domów w Finlandii jest sauna. Jest to świetna opcja na zimowe wyjazdy. No i domek znajduje się nad jeziorem, co mu dodaje uroku.

Read more

Finlandia
What to visit in Finland?
Finlandia
Nightlife in Finland
Finlandia
National parks in Finland
Finlandia
Activities in Finland
Finlandia
Off the trail in Finland
Brate
EN
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icon
©2023 Brate
Colourfreak OÜ
Lõõtsa tn 5-11, 11415
Tallinn, Estonia