Canterbury

3.67       See Reviews (6)

Canterbury is a small city in the South East of England . The Celts lived here a long time ago, and in later years the city was taken over by the Romans. They expanded the village and created, among others roads, theater and baths. Later, the Jutes appeared in their place. St. Augustine converted the local people to Christianity. It was he who in Cantebury, the first abbey, which is considered the cradle of faith in Christian England . Only ruins have survived to this day, and services are still held in the cathedral.

Canterbury

Canterbury, England - © Brate

These two monuments, together with the parish church of St. Martin are inscribed on the UNESCO World Heritage List . No wonder that these are the most visited places in the country. Canterbury is not only about the history of English Christianity. A few minutes from Canterbury East train station you will see the castle. Be sure to visit the center where the half-timbered buildings are located. The most visited attraction is the riverside Stour Old Weaver's House. If you fancy a picnic or a relaxing moment, head to Stour Westgate Gardens. It is an open-air park that is open until dusk. To add variety to your trip, take a boat cruise on the river. The courses start from the Old Weaver's House.

Who is Canterbury for?

Canterbury is a great place if you are interested in history and like small, charming towns. If you have a day off in London, head to the quieter Canterbury. It is only 1.5 hours by train.

Gallery

  • Canterbury
  • Canterbury
  • Canterbury
  • Canterbury
  • Canterbury
  • Canterbury
  • Canterbury
  • Canterbury
  • Canterbury
  • Canterbury
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Brate

Recommended accomodations

Here are the accommodations that we can recommend with a clear conscience. We only recommend hotels that we have visited ourselves.
Broome Park Hotel
Very good
2373 Reviews
7.8
Brate

Broome Park Hotel

Broome Park Hotel zrobił na nas wrażenie za sprawą wystroju i pięknych kominków. Minusem był brak szlafroków w pokojach, a był basen, więc to było jedyna trudność. Poza tym fajny pobyt i cena adekwatna do jakości.

Canterbury Cathedral Lodge
Excellent
2392 Reviews
8.9
Brate

Canterbury Cathedral Lodge

Canterbury Cathedral Lodge to świetne miejsce na weekend we dwoje. Śniadanie było doskonale przygotowane. Mogliśmy skosztować lokalnej kuchni i za to duży plus. Personel był bardzo przyjazny i nie było problemu, aby zostawić walizki po wymeldowaniu się. Lokalizacja super, więc naprawdę polecam ten hotel.

The Falstaff in Canterbury
Fantastic
2293 Reviews
8.4
Brate

The Falstaff in Canterbury

The Falstaff in Canterbury jest położony 500 metrów od centrum, więc lokalizacja jest jak najbardziej na plus. Łóżka były duże i bardzo wygodne, na co zawsze zwracam uwagę. Na miejscu w barze był duży wybór ginu i piw. No i personel był bardzo przyjazny i pomocny, a to zawsze tak pozytywnie wpływa na atmosferę.

Thomas Ingoldsby Wetherspoon
Fantastic
1511 Reviews
8.2
Brate

Thomas Ingoldsby Wetherspoon

Thomas Ingoldsby Wetherspoon oferuje piękne i przestronne pokoje. Wszystko jest lśniące, więc widać, że dbają o czystość i gości. Z pokoju miałam widok na katedrę, a do centrum jest tylko 300 metrów. 5 min i jesteście w samym sercu miasta. Jedzenia i napoje są dostępne w przyzwoitej cenie, a obsługa była naprawdę świetna.

Howfield Manor Hotel
Fantastic
1438 Reviews
8.3
Brate

Howfield Manor Hotel

Howfield Manor Hotel to niesamowite i piękne miejsce. Zespół na recepcji i cały personel byli przemili i pomocni. Minusem był prysznic, który wymaga remontu, ale to tylko szczegół. Za takie pieniądze pobyt był bardzo udany mimo że do centrum jest kawałek.

Read more

Anglia
What to see in England?
Anglia
Best beaches in England
Anglia
Nightlife in England
Anglia
National parks in England
Anglia
Off the trail in England
Brate
EN
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icon
©2023 Brate
Colourfreak OÜ
Lõõtsa tn 5-11, 11415
Tallinn, Estonia